Martyna Diakow
Gabinet Premium
22 Sier

22 sierpnia to Dzień Mleka Roślinnego

Najczęściej wybierany jest napój sojowy, który jest idealnym zamiennikiem mleka krowiego. Dzieje się to za sprawą fortyfikacji, czyli wzbogacenia produktu w składniki odżywcze, co pozwala zbliżyć jego wartości odżywcze do wartości mleka krowiego Napój sojowy jest bogaty w witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Wykazano, że spożycie napoju sojowego w diecie może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

 

Napój migdałowy, dzięki bogatej gamie składników mineralnych i witamin przy niskiej kaloryczności może wspomóc nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami, a to za sprawą witaminy E. Napój migdałowy może znaleźć zastosowanie u osób z chorobami układu krążenia oraz u osób ze stanem przedcukrzycowym.

Napój ryżowy to dobre źródło witamin z grupy B oraz włókna pokarmowego - błonnika. Mleko to korzystnie wpływa na osoby cierpiące na problemy z układem pokarmowym, gdyż może pozytywnie wpłynąć na pracę żołądka oraz jelit i pomóc w eliminacji zgagi. Napój ryżowy doskonale sprawdza się przy biegunkach, ponieważ zawiera małe ilości błonnika i łagodzi tym samy dolegliwości zmniejszając częstość wypróżnień.

Mleko kokosowe może występować w dwóch postaciach - jako tłuste mleczko kokosowe oraz napój kokosowy. Dzięki obecności kwasu kaprynowego zmniejsza ono szansę na wystąpienie nadciśnienia tętniczego, a z racji istniejącej właściwości antykacerogennej, zwiększa szanse na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory. Mleko kokosowe nie jest natomiast polecane osobom z wysokim poziomem cholesterolu, ponieważ zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych.

Napój z konopi posiada umiarkowaną ilość witamin, a są to głównie witaminy z grupy B, A i E. Dodatkowo jest źródłem cynku, magnezu i potasu. Mleko konopne może pomóc wspomagać organizm w walce z chorobami serca , a także może poprawiać pamięć i koncentracje.

Napój owsiany to niskobiałkowy oraz niskotłuszczowy, lecz wysoko węglowodanowy produkt o dużej zawartości fosforu, wapnia oraz witamin z grupy B, witaminy A oraz D.

Może być pomocny w zapobiegniu wystąpienia osteoporozy, oraz wpierać układ nerwowy i metabolizm organizmu.

Jak wybrać mleko roślinne Na co zwrócić uwagę

Należy zwracać uwagę na skład. Im krótszy tym lepiej, im mniej cukru, polepszaczy i regulatorów tym lepiej.

Fosforan potasu występujący często w ich składzie w celu regulacji kwasowości, w nadmiernej ilości może ograniczyć wchłanianie żelaza, wapnia i magnezu. W niektórych produktach możemy znaleźć także karagen, substancję, która może u niektórych powodować wzdęcia.

Warto zwracać uwagę na zawartość cukru w produkcie. Jeżeli na opakowaniu widnieje informacja, że zawiera tylko naturalnie występujące cukry, najpewniej jest to dobry produkt. Jeżeli natomiast składzie znajdziemy cukier dodany w czasie produkcji w postaci cukru lub syropów, nie będzie to najlepszy wybór.

Należy zwracać uwagę na to, czy produkt jest fortyfikowany, to znaczy wzbogacony o składniki takie jak: wapń, witaminę D, Witaminy B2 i B12 czy inne składniki mineralne. Fortyfikacja ma za zadanie upodobnić produkt pod kątem wartości odżywczych do mleka krowiego.

Twój komentarz




POKAŻ